Anasayfa / Sağlık&Yaşam / HER GÜN YENMESİ GEREKEN 5 BESİN!

HER GÜN YENMESİ GEREKEN 5 BESİN!

Gün aydınlandığından itibaren zaman hızlıca akmaya başlıyor. Bu zaman içerisinde dengeli beslenmemiz gerekiyor. Sabahın en önemlisi kahvaltı, kahvaltı yapmak vücudumuzu zinde ve dik tutar. Bunun için dengeli ve düzenli beslenmemiz gerekmektedir. İşte her gün yenmesi gereken besinlerden birkaçı…

ruyada-yumurta-kirmak-imagecopyrighter

1.YUMURTA

İçersin de yüksek protein bulunduran yumurta, tok kalmamıza yardımcı olur. Yumurta demir ve çinko minerallerini içermektedir, yumurta ucuz alınabilecek en yüksek değerdeki protein kaynağıdır. Yumurtaya kabuklarından kolaylıkla mikroorganizmalar geçtiği için özellikle akının iyi pişirilerek tüketilmesi gerekir. Et yemeyen insanlar bunun yerine yumurta tüketebilirler. Yumurta içerisindeki lesitin beyin işlevlerinde düzenli olmasında yardımcı olur.

kuru-baklagiller-imagecopyrighter

2.KURU BAKLAGİLLER

Nohut, kuru fasulye,  mercimek, nohut, gibi bitkilerin yenilebilir tohum kısımlarına kuru baklagiller denir. Esas bileşimleri protein ve karbonhidrat olan kuru baklagiller;tahıllar kadar kalori sağlamakta ve yüksek oranda B vitaminleri, demir ve kalsiyum içermektedir. Tanelerinin dış kısmında selüloz; iç kısımlarında nişasta bulunmaktadır.

Kuru baklagillerin haftada 2-3 kes tüketilmesi önerilmektedir. Protein kalitesini arttırmak için tahıllarla birlikte tüketilmelidir.Pişirilmeden önce yabancı maddelerden ayıklanmalıdır,nemli ortamlardan uzak tutulmalıdırlar.

indir-1-imagecopyrighter

3.ISPANAK

Vücuda güç veren, yorgunluğumuzu dindiren Ispanak düzenli olarak tüketilirse bizi hastalıklardan korur ve kendimizi güçlü hissetmemizi sağlar. Ispanak çeşitli şekilde masalarımızda yer alabilir örneğin, salatası, yemeği, kavurmalarını yapıp masanızda her gün farklı şekilde tüketebilirsiniz.

s-0fa20a637438ec06255318f7f0f5c79847fcc7c8-imagecopyrighter

4.CEVİZ

Fazlaca omega-3 içeren ceviz her gün tüketilmesi gereken besinlerimizden bir tanesi, ceviz enfeksiyon gidermeye yardımcı hastalıklara karşı bizi koruyan bir besin. Sağlıklı bri hayat için bol bol ceviz tüketiminde bulanmalı, şeker kalp hastalığına iyi gelir. Düzenli olarak her gün tüketim yapıldığında kolesterolü düşürür.

images-1-imagecopyrighter

5.DOMATES

Mevsimi geldiğinde bol bol tüketmemiz gereken domates her gün tüketilmesi gereken besinler içerisinde yer alır. Domates A ve C vitaminlerini bolca içerir. Yanı sıra domates glikozu enerji haline getirebilmek için vücudumuza yardım eder.

 

Hakkımda admin

İlginizi Çekebilir

SİNÜZİTE NE İYİ GELİR?

Yaşayanın anlayabileceği bir hastalık olan sinüzit bir çok insanda bulunup iltihaplaşma sonucu oluşan insanlar üzerinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com