Anasayfa / Sağlık&Yaşam / Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigara Nasıl Bırakılır?

sigara-birakma-yontemiDevrimizin en büyük problemlerinden birisi sigara bağımlılığı. Gencinden yaşlısına her kesimden insanın kullandığı ve nikotin nedeniyle bağımlısı haline geldiği sigara nasıl bırakılır ? İrade yeterli mi ? Destek alınmalı mı ? İşte bütün sorularınızın cevabı niteliğinde ki makalemize hoşgeldiniz. Sigara içerisinde bulundurduğu tonla zehirin arasında sürekli ihtiyaç hissi veren nikotinle desteklenir. Vücut kullanmaya başladıktan sonra bu maddenin yoksunluğunu çekmeye başladığı durumlarda bağımlılık belirtisi göstermeye başlar. Bu yoksunluk durumu daha fazla sigara kullanımına yol açar. Zamanla bu durum bağımlılık derecesine geldiğinde vücut kendini zehirlemeye başlamış ve bırakma zamanınız gelmiş demektir. Sigara hem vücuda hem cebinize zarar verirken bırakılmasını zorlaştıran maddelerle desteklenmiştir. Sigarayı bırakmak için profesyonel yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi öncelikle sigarayı çevresinden uzaklaştırmakla başlamalıdır. Ortamında içilmesine müsade etmemeli, kokusunu tekrardan almamalı ve her an ulaşabileceği şekilde üzerinde sigara bulundurmamalıdır. Öncelik düşünce yapınız olmalıdır. Sigarayı dertlerinize çare olarak görmekten vazgeçin. Sigaranın size hem maddi hem manevi biçimde zarar verdiğini kabullenmelisiniz. Onu kendinize yasak olarak gördüğünüz durumlar da sigaraya karşı isteğiniz artacaktır. Sigarayı kendinize yasak olarak değil, zarar olarak benimsemelisiniz. Sigara bırakılma sürecinde yoksunluğu hafifletecek ilaçların doktor gözetiminde kullanılması sakıncalı değildir. Sigarayı bırakma süreciniz de aradığınız desteği çevrenizden bulamadığınız durumlar da profesyonel destek almaktan çekinmemelisiniz. Türkiye ‘de artık bağımlılık derecesinde ki bir hastalık olarak nitelenen sigara bağımlılığı, alanında uzman doktorlarca bırakılmasına destek olan programları bünyesinde barındırıyor.

Bu programlara katılmaktan çekinmemelisiniz. Sigarayı bırakmak için göstereceğiniz çaba, hayatınızı kurtarmak için göstereceğiniz çabadır. Sigara bağımlısı kimseler bırakma sürecinde yoksunluk belirtileri nedeniyle kilo alabilir, değişik hastalıklara yakalanabilir. Bunlar sizin sigaraya tekrardan başlama nedeniniz değil; profesyonel destek alma nedeniniz olmalıdır. Sigara bağımlılığı kolay bırakılabilen bir hastalık olmadığından genelde profesyonel yardım zorunlu hale gelebilir. Sigara bağımlısı kimseler bu süreci doktor gözetiminde atlatmaya çalıştıkları zaman süreç daha sağlıklı ilerleyecektir. İçerisinde sigaranın zararlı maddelerini bulundurmayan ” elektronik sigaralar ” süreçte yoksunluk belirtilerinizi yok etmeye yardımcı olabilir, bunlarda doktor gözetiminde kullanılabilir. Sigarayı bırakma çabanız, hayatınızı düzeltme çabanızdır.

 

Hakkımda admin

İlginizi Çekebilir

SİNÜZİTE NE İYİ GELİR?

Yaşayanın anlayabileceği bir hastalık olan sinüzit bir çok insanda bulunup iltihaplaşma sonucu oluşan insanlar üzerinde …

İlk Yorum

  1. bu acayip bir illet keşke yazdığınız kadar kolay olsa admin bey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com